«Роки дитинства – це перш за все виховання серця. Виховання – це не поєднання заходів і прийомів, а мудре спілкування дорослого з живою душею дитини.» В. Сухомлинський

вівторок, 27 вересня 2022 р.

Я - Шульга! Лівий підхід.


Права півкуля формується до 5 років, ліва - аж до 8-12. Зрозуміти, яка рука в дитини є ведучою, можна біля 4 років.

Якщо після 5 років дитина все робить лівою - вона шульга.

‼️Домінантна рука - те, що диктує мозок! Особливості функціонування півкуль мозку - вроджені! Тому можна і треба розвивати неосновну руку, але не переучувати дитину, ігноруючи її вроджену домінанту!

❎Переучування у правшу для шульги подібне до насильства, часто на цьому фоні виникають невротичні розлади.

🤚Шульги - 10-15% населення.

🤚У шульги справді часто бувають труднощі з просторовою орієнтацією (право-ліво), але не від самого порушення орієнтування у просторі - відповідь знайдете у 🎡! Тому їм буває важко засвоїти напрямок читання зліва-направо (неприродній для них), а от по-арабськи справа-наліво - легко.

З цієї ж причини вони можуть писати дзеркально.

🤚Оскільки світ право-орієнтований, шульгам доводиться адаптуватися - найчастіше вони оволодівають непогано і правою. А ще робота їхнього мозку не така локалізована (розподілені функції) за півкулями, як у правші - у ліворуких набагато сильніші міжпівкулеві зв'язки (більше мозолисте тіло - пучок нервових волокон, який з'єднує півкулі).

Тому найбільша кількість амбідекстрів - переучені/ треновані шульги (чистих амбідекстрів дуже мало).

🤚Переучені (приховані) шульги у стресових ситуаціях можуть виконувати дії лівою.

🤚Ліворукі дещо більше схильні до СДУГ, шизофренії, у них буває дислексія. Але це НЕ через саму ліворукість - а через особливості роботи мозку!

🤚Діти-шульги більш чутливі, емоційні, швидше реагують і втомлюються, креативні, сприймають ситуацію/ інформацію вцілому, а не поетапно, краще узагальнюють, схильні помічати дрібні відмінності; стресують у рамках (якщо дати їм свободу, спокій, все виконають).


Для учня-шульги

✔️Світло - праворуч.

✔️Шульга не може писати під нахилом, йому слід писати прямо.

✔️Не треба вчити шульгу невідривному письму - він закриває лівою написане, не бачить рядок, тому доводиться сідати боком або вивертати руку=❎постава.

✔️Через сприймання всього вцілому, а не послідовно, шульзі краще глобальне читання, а не синтез слова по буквах.

✔️Пояснення через асоціації, емоції.

✔️Дзеркальне навчання: коли пояснюєте виконання якогось руху шульзі, сідайте навпроти нього, а не поряд (наприклад, зв'язування шнурків).











субота, 24 вересня 2022 р.

Періоди процесу горювання.

 📖Періоди процесу горювання (теорія В. Волкана)


У своїй праці «Життя після втрати. Психологія горювання» американський психоаналітик доктор Вамік Волкан разом із журналісткою Елізабет Зінтл показують, що переживання горя обумовлюється нашими минулими історіями втрат і є індивідуальним для кожної людини. Зосереджуючись на найтрагічнішій із втрат – смерті, дослідники розглядають її серед інших втрат: розлука подружжя, втрата мрії, ідеалу, дружби, батьківщини, навіть колишнього себе. Привносячи унікальне розуміння у психодинаміку переживання горя, В. Волкан і Е. Зінтл визначають нормальне або «неускладнене» горе і простежують розвиток патологічного горя.


🔹Узагальнення відомих теоретичних моделей процесу горювання та результати власних спостережень і спостережень деяких дослідників дозволяють виокремити критичні періоди процесу горювання.

1. Перші 48 годин. Шок від перенесеної втрати і відмова повірити в те, що сталося, може проявлятися в перші години. Емоційно це іноді виражається страхом втратити когось із членів сім’ї та друзів (можливий також сильний страх втрати самого себе – і в фізичному, і в психічному сенсі).

2. Перший тиждень. Необхідність організації похоронного обряду та інші клопоти заповнюють увесь час, почуття втрати часто переносять автоматично, що іноді супроводжується відчуттям «занепаду», емоційним та фізичним виснаженням.

3. Від 2 до 5 тижнів. Домінує відчуття, що тебе залишили сім’я і друзі, які повернулися до своїх буденних справ після похорону.

4. Від 6 до 12 тижнів. На цій стадії шоковий стан змінюється усвідомленням реальності втрати. Спектр пережитих у цей час емоцій досить широкий; людина відчуває втрату і погано контролює себе.

5. Від 3 до 4 місяців. Починається чергуванням «хороших та поганих днів». Людина стає дратівливою та нетерплячою щодо фрустрації. Здебільшого з’являється гнів, почуття емоційної регресії, внаслідок зниження імунітету зростають соматичні скарги, особливо інфекційного і простудного характеру.

6. 6 місяців. Починається депресія. Слабшає тягар пережитого, але гнітючі емоції залишаються. Дні народження, свята особливо важко переносяться і можуть викликати депресію.

7. 12 місяців. Перша річниця з дня смерті може бути травмівною або переломною, залежно від наслідків пережитих за рік страждань.

8. Від 12 до 24 місяців. Це час «розсмоктування». Людина, що пережила втрату, повільно повертається до колишнього життя. Саме в цей період зникають зі словникового запасу слова «важка втрата» та «горе»; життя бере своє.